Saltar al contingut principal
Manual pràctic IVA 2021

Qüestions més freqüents plantejades en aquest capítol

1.Un particular que lloga una plaça de garatge.Ha de pagar el IVA?

L'arrendament és una operació que converteix en empresari, a efectes del IVA, a qui la realitza, independentment que el llogater exerceixi o no una altra activitat empresarial o professional.Per tant, el particular que llogui una plaça de garatge ha de repercutir i ingressar el IVA de l'esmentada operació.

2.Un particular que lloga un habitatge incloent en l'esmentat lloguer el d'una plaça de garatge annexa.Ha de pagar el IVA ?

El lloguer d'habitatges està exempt i si la plaça de garatge és annexa a l'habitatge l'operació estarà en el seu conjunt exempta de l'impost.

3.Una persona física, treballadora per compte aliè en una empresa, es dedica en horari extralaboral i pel seu compte a realitzar serveis professionals gratuïts per a una associació.Ha de declarar el IVA per les esmentades operacions?

A efectes del IVA no té la condició de professional que realitzi tots els seus serveis professionals gratuïtament.Per tant, no hauria de declarar el IVA per les esmentades operacions.

4.Una persona física promou la construcció del seu habitatge.Té per això la consideració d'empresari a efectes del IVA ?

No, ja que l'habitatge no es destina a la seva venda, adjudicació o cessió, sinó només a l'ús particular del promotor.

5.I si promou la construcció d'un edifici del qual destina únicament una part per al seu habitatge i la resta a la venda?

En aquest cas, a efectes del IVA es convertiria en empresari i ha de repercutir el IVA quan vengui el construït i declarar el IVA del seu habitatge quan l'ocupi, per produir-se un autoconsum.

6.Està subjecte al IVA el percentatge que l'amo d'un local té per un dret de traspàs que l'arrendatari ha transmès?

El traspàs del local és una prestació de serveis prestada simultàniament pel propietari i l'arrendatari que està subjecta al IVA.

7.Quina qualificació té l'adquisició de productes informàtics consistents en programes encarregats per l'empresa perquè s'adaptin a la seva estructura?

El subministrament de productes informàtics que hagin estat confeccionats previ encàrrec del seu destinatari conforme a les especificacions d'aquest es consideren prestacions de serveis, considerant-se accessòria a la prestació de serveis el lliurament del suport.

8.I l'adquisició de productes informàtics consistents en programes fabricats en sèrie?

En aquest cas, es consideren productes informàtics normalitzats ja que no en necessiten de modificació substancial alguna per ser utilitzats per qualsevol usuari i es qualifiquen com a lliurament de béns.

9.Un empresari transmet tot el seu patrimoni empresarial a un sol adquirent.És necessari perquè la transmissió estigui no subjecta que l'esmentat adquirent continuï l'exercici de la mateixa activitat que desenvolupava el transmitent?

D'acord amb el número 1r de l'article 7 de la Llei de l'Impost sobre el Valor Afegit, fins i tot sent necessari que l'adquirent hagi de tenir intenció d'explotar el patrimoni empresarial, no és precís que l'activitat econòmica que realitzi l'esmentat adquirent sigui necessàriament la mateixa que venia desenvolupant el transmitent.

10.Una empresa té costum de tenir una sèrie d'atencions amb els seus clients com regalar-los mostres dels seus productes, encenedors, calendaris, agendes, etc. S'ha de pagar l'impost per aquests lliuraments?

Hi ha diferents possibilitats:

  1. Que lliuri mostres de les seves mercaderies sense valor comercial estimable amb finalitats de promoció:en aquest cas, es tracta d'una operació no subjecta.

  2. Que lliuri objectes publicitaris que manquin de valor intrínsec que portin consignada de forma indeleble la menció publicitària i que el lliurament a un mateix destinatari no superi els 200 euros.Aquests lliuraments tampoc no estarien subjectes.

  3. Que no tractant-se dels béns anteriors, s'adquireixin per a l'atenció a clients.En aquest cas, tampoc no estarien subjectes.

  4. Que no tractant-se dels béns establerts en les lletres a) i b) anteriors, s'adquireixin per a altres finalitats i es destinen posteriorment a atenció a clients.Aquest és l'únic cas en què estarien subjectes i no exemptes.

11.Un particular espanyol adquireix un automòbil de turisme nou en un país de la Unió Europea diferent d'Espanya i a continuació el porta a Espanya.Quin impost ha de pagar?

Ha de pagar el IVA a Espanya en tractar-se d'adquisició intracomunitària de béns, independentment de qui sigui el venedor.

12.I si el vehicle és utilitzat?

En aquest cas, si l'adquireix d'un empresari pagarà el IVA al país en què aquest estigui establert.Si l'adquireix a un particular no pagarà IVA.

13.Estan exemptes les classes rebudes en una autoescola per treure el permís de conduir per a turismes?

No, les operacions realitzades per escoles de conductors de vehicles relatives als permisos de conducció de les classes A, B i C són subjectes i no exemptes de l'Impost.

14.I si es tracta del permís de conduir per a camions?

En aquest cas, les operacions realitzades estaran exemptes de l'impost ja que les classes per als permisos de conducció C, D i E sí que estan emparades per l'exempció relativa a l'ensenyament.